BEYAZ PERDEDE ANDY WARHOL

Zorlu PSM’de 12 Haziran 2016’ya kadar sürecek dünyanın en büyük teknoloji sergisi Digital Revolution’da işleriyle yer alan sanatçılar arasında ABD’li ressam, film yapımcısı, yayıncı ve pop art akımının en önemli temsilcilerinden Andy Warhol da yer alıyor.

Popüler kültür tarihine damgasını vuran Warhol, sanatçı kimliğiyle olduğu kadar, günümüzde bile farklı tartışmalara konu olan kendine özgü karakteriyle de büyük ilgi uyandırıyor.

1987 yılında hayatını kaybeden Andy Warhol, bugüne kadar birçok film ve dizide farklı oyuncular tarafından canlandırıldı. Pop art akımının öncüsü Warhol’u canlandıran oyuncular ve onların yer aldıkları yapımları sizler için listeledik.

Bill Hader – Men in Black 3

18cimtr64afckjpg

Saturday Night Live ekolünün bizlere armağanlarından biri olan ABD’li komedyen Bill Hader, ünlü Men in Black serisinin 2012 tarihli üçüncü filminde Andy Warhol’u canlandırdı.

 

Guy Pearce – Factory Girl

blog1

Warhol’un ilham perilerinden Edie Sedgwick’in hayatını konu alan 2006 yapımı filmde sanatçının yer almaması tabii ki düşünülemezdi… Ünlü oyuncu Guy Pearce, Warhol performansıyla filme damgasını vurmayı başardı.

 

David Bowie – Basquiat

bowiebasquiat1996aw

1988 yılında hayatını kaybeden ABD’li graffiti sanatçısı ve ressam Jean-Michel Basquiat’nın hayat hikayesini anlatan 1996 tarihli filmde, Andy Warhol’u bir başka efsane David Bowie canlandırdı.

 

Crispin Glover – The Doors

500full

Back to the Future serisinde Marty McFly’ın babası George McFly’ı canlandırarak hafızalara kazınan ABD’li oyuncu Crispin Glover, 1991 tarihli otobiyografik filmde Andy Warhol’u canlandırdı.