BİR POPÜLER KÜLTÜR EFSANESİ: PAC-MAN

Popüler kültür tarihine damgasını vuran oyunları şöyle bir aklınıza getirin… Pac- Man’in de aklınıza geldiğine dair her türlü iddiaya girebiliriz.

Zorlu PSM’de devam eden Digital Revolution’da deneyimleyebileceğiniz klasik arcade oyunlarından biri olan Pac-Man, 22 Mayıs 1980’de oyun üreticisi Namco tarafından Japonya’da piyasaya sürüldü. Tasarımını Toru Iwatani’nin yaptığı arcade oyunun fırtınalar koparacağı zamanlar da böylelikle başlamış oldu…

pac-man-costume-fashion-1

İlk başlarda sadece Japonya’da yaygınlaşan oyun, okyanusu aşmasının ardından 80’ler popüler kültürünün en meşhur üyelerinden biri haline geldi. O güne kadar Space Invaders ve Asteroids gibi uzay temalı ya da Pong gibi spor temalı arcade oyunlarının hegamonyası hakimdi. Pac-Man, bambaşka bir oyun janrası yaratmayı başararak, günümüze kadar devam edecek dev bir furyanın öncüsü oldu. Sadece oyun sektörünü değil, moda, müzik, televizyon ve sinema başta olmak üzere bambaşka sektörleri de etkisi altına alan oyun, ezbere bildiğimiz karakterleriyle her köşeden fırlıyordu.

-font-b-PacMan-b-font-Crewneck-Sweatshirt-80s-classic-arcade-game-icon-emoji-3d-Pull

Yapımcılarına toplamda 2.5 milyar Dolar’dan fazla gelir sağlayan, 30 resmi spin- off projede daha karşımıza çıkan, filmlerde referans gösterilen Pac-Man için şarkılar yazıldı, animasyon diziler hazırlandı.

pac-man-pixels-movie

Günümüzde de sayısı azımsanamayacak bir kitle tarafından oynanan Pac-Man’in önemi o kadar büyüktü ki; Smithsonian Institution ve Museum of Modern Art gibi sanatın gözde lokasyonlarında kendisi için özel sergiler düzenlendi. Pac- Man, bugünlerde sinema filmi olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Steve Carell’in yapımcılığını üstlendiği Pac-Man filmi, 2019 yılında vizyona girecek.

pac-man