DIGI.LOGUE PANELİNİN KÜRATÖRÜ REFİK ANADOL’LA TANIŞIN

Bugüne kadar Türkiye’de gerçekleşmiş en kapsamlı teknoloji sergisi Digital Revolution kapsamında, Zorlu PSM ve Zorlu Holding’in ev sahipliğinde 6 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenecek Digi.logue Paneli, dijital sanatın uluslararası alanda ve Türkiye’deki en önemli temsilcilerini ağırlıyor.

Bu panelin küratörlüğünü üstlenecek dijital sanatçı Refik Anadol’u yakından tanıyalım.

07

ABD’de yaşayan sanatçı Refik Anadol, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Görsel İletişim Tasarımı bölümünden mezun oldu ve Kaliforniya Üniversitesi’nin Medya Sanatları bölümünde master yaptı. Anadol’un aynı zamanda fotoğraf ve video bölümlerinden de diploması var.

Medya sanatçısı, yönetmen ve tasarımcı olan Refik Anadol aynı zamanda mekansal bir düşünür.

W03

Refik Anadol, eş zamanlı ses ve görsel performansları, alana özgü büyük ölçekli enstalasyonları, parametrik heykelleri ve yaptığı diğer işleriyle The Creators Project’ten Design Boom’a, LA Times’tan i-D Magazine’e kadar birçok mecrada ses getirdi. Anadol, dijital ve fiziksel varlıklar arasındaki ilişkiyi mimari ve medya sanatlarına melez bir aşk yaşatarak keşfediyor. Böylece modern zamanla gelen teknik, estetik ve dinamik değişikliklerini gözlemliyor.

Türkiye, Almanya, Kazakistan, Avusturya, Belçika, ABD, Hollanda, İspanya, Kanada ve Avustralya’daki birçok prestijli projeye imza atan Refik Anadol, günümüz dijital sanat dünyasının yükselen yıldızı olarak dikkat çekiyor.

38A9865

Refik Anadol imzası taşıyan birbirinden harika projelerin tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.

Küratörlüğünü üstlendiği Digi.logue Paneli ise 6 Mayıs sabahı Zorlu PSM’de olacak, canlı yayın aracılığıyla sitemizden takip edebilirsiniz.

Digi.logue 20 Şubat-12 Haziran tarihleri arasında, Zorlu Holding ana sponsorluğunda ve Vestel’in desteğiyle Zorlu PSM’de gerçekleştirilen Digital Revolution sergisi kapsamında düzenleniyor. İki bölümden oluşan panelin ilk bölümünde; teknolojiyi modaya ve podyumlara taşıyan, giyilebilir teknoloji tasarımcısı, araştırmacı ve küratör Birce Özkan, “Microsoft Research” ve “Research at Google” gibi bir çok ödüle sahip yeni medya sanatçısı ve araştırmacı Refik Anadol, NASA’nın düzenlediği ‘Mars Kolonisi’ isimli mimari yarışmada dereceye giren başarılı mimar, sanatçı ve araştırmacı Güvenç Özel, örgü, nakış gibi geleneksel tekstil yöntemlerini kullanarak giyilebilir teknolojik sanat eserlerine imza atan mimar, sanatçı, araştırmacı ve eğitmen Ebru Kurbak gibi dijital alanda ülkemizi yurtdışında başarı ile temsil eden isimler ve protein moleküllerinin büyülü dünyasını metal ve camdan heykellerle bir sanata dönüştüren Michael Tyka, deneysel mimarinin başarılı temsilcilerinden Theodore Spyropoulos, kariyer hikayeleri ve eserleriyle katılımcılara ilham verecek. Panelin ikinci bölümünde ise Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Çağlar Göğüş, Digiturk Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hatice Memigüven ve Sony Pictures’ın başarılı animasyon direktörü Coşku Turhan’ın da aralarında yer aldığı Türkiye’nin dijital alandaki en önemli isimleri yer alacak.