DreamWorks Animation’dan Sahne Çalma Sanatı

Disney, animasyon dünyasında yarattığı tekel hakimiyetinin 1998’de sarsılacağını bilmiyordu. DreamWorks animasyona adım atmaya karar verdiğinde sektörün dengeleri temelinden sarsıldı. Günümüzde Disney ile Pixar ve DreamWorks’ün ‘’kapışması’’ çok normal gelse de, bu yarışta DreamWorks’ün şu anki durumunu yeniden değerlendirdik, üstüne de favori DreamWorks animasyonlarımızı seçtik.

DreamWorks Animation’ın stüdyosu Kaliforniya’da yer alıyor. DreamWorks ve Pacific Data Images’ın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan oluşumun Hindistan ve Çin’de de ayrı stüdyoları bulunmakta. Firmanın, 2016’nın Nisan ayında 13.48 milyar Dolar gişe geliri elde ettiği açıklandı. Bu rakam, film başına 421.4 milyon Dolar ediyor. Örneğin sadece Shrek serisinin 2. ve 3. filmleri ,En Fazla Gişe Getirisi Olan 50 Film listesinde yer almakta.

Bilgisayarla animasyonlar yaratmaya devam eden DreamWorks, şu ana kadar üç Oscar, 22 Emmy Ödülü ve birkaç Golden Globe ile BAFTA adaylığını CV’sine eklemiş durumda. Yine Nisan ayında NBC Universal’ın yaptığı açıklama ise başarılarının kanıtı tadındaydı; kendilerinin DreamWorks Animation’ı 3.8 milyar dolara almak gibi bir niyetleri vardı…

2016’nın en önemli sektörel gelişmelerinden olan bu haberin temel amacı, Pixar Animation Studios, Marvel Entertainment ve Lucasfilm’i satın alan Disney’e tam anlamıyla bir rakip olmak.

Sıra favori üç DreamWorks filmimizden bahsetmekte.

  1. Shrek 2

Shrek serisinin ikinci filmi, akıllarda en fazla kalanı olabilir. İlk filmden sonra karakterleri birebir daha da yakından tanıdığımız ve komedi anlayışı açısından çocuklardan yetişkinlere kadar ulaşabilen film hala ilk sıramızda.

  1. Kung Fu Panda Serisi

Kung Fu Panda ile tam kıvamında bir karışımı tutturan DreamWorks, Uzak Doğu üzerine kurulu serinin mizah dozunu doğru ayarlamasıyla animasyon tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

  1. Wallace & Gromit Curse of The Were-Rabbit

Wallace & Gromit ile büyüyenler için ikilinin yeri zaten ayrıdır. Wallace ve köpeği Gromit’in şehrin mahsullerini dev tavşandan korumaya çalıştığı film, nostalji hissiyle beraber değişmeyen kalitesiyle hala en iyiler arasında yer almakta.

 

DreamWorks işlerini Dijital Devrim sergimizde görebilirsiniz.