Hayatları Yöneten Tasarımcı: Will Wright

Şu an ne kadar inkar etsek de günlük hayatımızı akıllı telefon, tablet ve bilgisayar bağımlılığımız şekillendiriyor. 1990’lardan itibaren önü alınmaz bir devinimle gelişen teknolojiyi an be an yaşadık; sürecin içinde bulunduğumuzdan dolayı da yeni gelişmeler anında normalleşti. Günümüzde telefonlarımızdan dahi oynayabildiğimiz, bizlere ‘’normal’’ gelen simülasyon oyunlarının ilklerine yöneldiğimizde ise karşımıza tek bir isim çıkıyor, Will Wright.

 İsmen hakim olmasanız da Wright’ın hayatınıza dokunuşta bulunduğuna eminiz. Oyun tasarımcısı olan Will Wright’ın ilk oyunu ikonik Commodore 64 için tasarladığı Raid on Bungeling Bay’di. Dünyayı değiştirecek atılımları ise bu oyundan sonra başladı. Çocukluğundan beri hayattaki her şeye dair algısı açık olan tasarımcı, büyüdüğünde ise mimarlık eğitimi almaya başlayıp akabinde makina mühendisliğine geçiş yapmıştır. Böylece robotik ve bilgisayarla istediği gibi ilgilenme şansını elde etmiştir. Merakını asla dindiremediği konu başlıklarını ise mimarlık, ordu tarihi, mekanik, ekonomi ve dil sanatları olarak özetlediğimizde tüm bunları nasıl, nerede bir bütün haline getirebilir sorusunun cevabını 1989’da veriyor.

SimCity1

Şehir tasarlama ve inşa etme fikri ile yola çıkan Wright, SimCity’i kendi şirketi olan Maxis’ten çıkarttığında oyun dünyasında bir şeyler değişmeye başladı. SimCity kesinlikle diğer oyunlardaki gibi şiddet ve aksiyon içermiyordu. ‘’Kitap ve filmlerin çoğunun realistik olaylarla ilgilendiğini anladığım an, oyunlarda da böyle olması gerektiğini düşünebildim.’’ söylemi, aslında SimCity’nin temeli diyebiliriz. Savaş, uçak içermeyen bir simülasyonla tanışan oyunseverler SimCity’e adeta tapmıştı. Sim serilerinin ilki olan oyunun kazandığı ün, internetin günümüzdeki gibi kullanılmadığı zamanda elde edilmesi zor türden bir başarı getirmişti. Seriyi SimEarth: The Living Planet (1990), SimAnt: The Electronic Art Colony (1991), SimCity 2000 (1993), SimCopter (1996) ve SimCity 3000 (1999) izledi.

The-Sims-2-Cover

Bu kadar başarılı geçen senelerin ardından elbette bu çılgın zihin yerinde duramazdı! 2000 senesine geldiğimizde Wright Maxis’in yönetim kuruluna Sims fikrini açıkladığında, aldığı tepki kendisinin aklını kaçırdığı, interaktif bebek evi yapmanın saçma bir yenilik olacağı üzerineydi. Bu bebek eviyle sadece kızlar oynardı, eh kızlar da zaten bilgisayarda oyun oynamıyordu… EA (Electronic Arts) ise olaya farklı bir açıdan yaklaşarak, oyun seçkilerinin içinde bu tarza yer açabileceklerini düşünerek zaten yaratılmış olan ‘’Sim’’ markasını devam ettirebileceğini gördü.

thesims

Aslen Sims’in çıkış noktası ise tasarımcının mimariye olan tutkusu. Yani oyun fikren bir mimarlık simülatörüydü. Ne zaman ki arazilere yapılar koyuldu, ağaçlar serpiştirildi böylece bu görüntüye bir de insan eklemenin gereği ortaya çıktı. İşte bu noktada olay boyut değiştirerek insanların hayatlarını izleme konseptine ulaştı. İnsanlar hem kendilerinin hem de başkalarının hayatlarını takip etmek için zaten içgüdüsel bir meraka sahiplerdi. Wright yanılmamıştı, Sims tahminlerin üzerinde satış rakamlarına ulaştı ve oyun tarihinde bir mihenk taşı oldu. Realiteyi yönetmenin insanlara verdiği haz doğru yöneltilmişti ve milyonlarca insan, cinsiyet gözetmeden simülasyonların içinde yerlerini almıştı.

Will Wright, creator of computer game hits such as SimCity and The Sims, is developing the new life simulation game SPORE at Electronic Arts in Emeryville, California, on March 24, 2008. SPORE, a multi-platform game under development by Wright's company Maxis, allows a player to control the evolution of a species from its beginnings as a multicellular organism, through development as a social land-walking creature to levels of interstellar exploration. SPORE will be released in September 2008. AFP PHOTO/Ryan Anson (Photo credit should read Ryan Anson/AFP/Getty Images)

Baz oyun olarak 2, 3 ve 4 olarak günümüze kadar gelen Sims’in ayrıca sayısız geliştirilmiş ara versiyonu oldu. En çok satan PC oyunları listesine adını altın harflerle yazdıran Will Wright, bize yaratmanın, sonsuz içeriğin ve rosebud yazıp anında zengin olmanın keyfini sundu! Oyun dünyasını değiştiren ismin çalışmalarını Digital Revolution kapsamında görebilirsiniz.