İlk kez 2014 yılında, Londra'daki ünlü Barbican Centre'da düzenlenen ve büyük ilgi gören Digital Revolution, dijital sanatın dünü, bugünü ve yarınını farklı kategoriler altında toplayarak Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde ziyaretçileriyle buluşturuyor.


Sound and Vision

will.i.am, Yuri Suzuki, Björk, Brian Eno, Radiohead ve Squarepusher gibi müzik sahnesinin ikon isimlerinin yer aldığı Sound and Vision, Digital Revolution sergisinde yer alan birbirinden yaratıcı işlerden bazılarını içeriyor. Görsel ve işitsel bütünlüğün önderliğinde dijital sanatın geldiği son noktaya bizzat tanıklık edin.


Digital Archeology

Dijital yaratıcılık sanatının farklı alt başlıkları, tasarım, sinema filmleri, video, müzik ve video oyunları gibi alanlardaki çığır açıcı durumu ve teknolojinin değişim hızını vurgulayarak ziyaretçilerine interatif bir deneyim sunan Digital Archeology, 1970’lerden günümüze teknolojide yaşanan değişimi özetliyor.Umbrellium

Londralı sanat kolektifi Umbrellium, Assemblance isimli projesiyle Digital Revolution’da eşsiz bir dijital sanat deneyiminin parçası olmanızı sağlayacak. Üç boyutlu lazer ışıklarıyla etkileşim içine girecek Digital Revolution ziyaretçileri, kendi hayal güçlerinin belirlediği sınırlar dahilinde diledikleri görsel formu oluşturabilecekler.


Creative Spaces

Creative Spaces, dijital teknolojinin film dünyasına yaptığı etkiyi inceliyor. Görsel efekt dalında Oscar ödüllü filmler Inception ve Gravity’yi mercek altına alan bölüm, Paul Franklin ve Tim Webber’ın bu filmlerde uyguladığı çağ atlatan görsel efektleri ve bu efektlerin nasıl hayata geçirildiğini tartışıyor.We Create

We Create, seyirciyi yaratıcı pozisyonuna getiren projeleri inceliyor. Bu bölümde Chris Milk ve Aaron Koblin’in Johnny Cash anısına hazırladıkları, takipçilerin gönderdiği görsellerle birlikte kare kare gelişen interaktif bir video oluşturan The Johnny Cash Project isimli web sitesi mercek altına alınıyor. Ayrıca We Create, çeşitli projeler üzerinden DIY (Do It Yourself / Kendin Yap) kültürünü de sahipleniyor.


DevArt

Google ve The Barbican ortaklığında gerçekleşen bu kapsamlı projede dijital kodlamanın sanattaki yeri sorgulanıyor. DevArt, kullanıcıları bilgisayar kodlarıyla sanat eserleri yaratmaya teşvik ediyor. Teknolojiyi tuval, kodları ise sanatın hammaddesi olarak gören DevArt, bu yolla yaratıcı ve özgün dijital enstalasyonlar elde etmeyi amaçlıyor. Google’ın yarattığı http://g.co/devart adresinden ise, kullanıcıların yarattığı tüm enstalasyonlara ulaşılabiliyor.Indie Games

Indie Games, herhangi bir bilgisayar oyunu firmasının desteği olmaksızın yaratılan bilgisayar oyunlarına odaklanıyor. Bazen yıllar süren bir çaba sonucunda meyve vermeye başlayan, kimi zaman duygusal hikaye anlatımı olarak ele alınan deneysel oyunların geçmişten günümüze geldiği nokta, Indie Games’in temelini oluşturuyor. Bit.Trip Beat, Super Hexagon, FEZ, Spelunky, Nidhogg, TowerFall: Ascension ve Journey'nin aralarında bulunduğu birçok oyunu bu alanda deneyimleyebilirsiniz.


The Pyramidi

Black Eyed Peas grubunun kurucusu olan Amerikalı müzisyen ve sanatçı will.i.am’in, Japon ses sanatçısı ve müzisyen Yuri Suzuki’yle iş birliği The Pyramidi, Digital Revolution'ın en dikkat çekici projelerinden biri. İkilinin, tasarımında Pasha Shapiro ve Ernst Weber’dan destek aldığı üç boyutlu projection mapping eseri, Antik Mısır’dan ilham almış bir will.i.am görselini karşımıza çıkarıyor. Görsel, midi enstrümanlar eşliğinde Dreamin’ About the Future isimli şarkıyı icra ediyor.The State Of Play

The State of Play, sanatçılar, oyun tasarımcıları ve film yapımcılarının kamera teknolojileri kullanarak oyun ve hareket biçimleri üzerine nasıl deneyler yaptıklarını inceliyor. Bu bölümde; Chris Milk, Rafael Lozano-Hemmer ve Daniel Rozin gibi dünyaca ünlü dijital sanatçıların işlerini görebilir, seyirci ve bilgisayarın rollerinin zamanla nasıl değiştiğini gözlemleyebilirsiniz.


Our Digital Futures

Our Digital Futures, günümüzün en önemli deneysel dijital sanatçılarının, vizyonu hayli geniş mimarların ve geleceğe odaklanan tasarımcıların işlerini derinlemesine inceliyor. Giyilebilir teknoloji ve drone teknolojisi başta olmak üzere insan hayatına direkt etki eden teknolojilerden en heyecan verici örnekler Our Digital Futures bölümünde yer alacak.

Sponsorlar