Oyun Sektörünün Mihenk Taşı: Atariler

80’ler ve 90’larda çocukluk veya gençliğini yaşayanların oyun alışkanlıklarını başlatan icat kesinlikle atarilerdi. Önü alınamaz bir çılgınlığa dönüşmüş olan eğlence tarzı, günümüzde Playstation, Xbox gibi konsollarla değişime uğradıysa da teşekkür etmemiz gereken dönemin 20. yy.’ın 2. yarısı olduğunu söyleyebiliriz.

Parmaklarımızı neredeyse kopartan, tüm bozuk paralarımızı çalan atari dünyasına teşekkürleri borç bilirken favori oyunlarımızı sıralamaktan da geri kalmadık.

 

  1. Space Invaders

Space-Invaders1

1978 çıkışlı oyun tek kelime ile devrimsel bir nitelik taşıyordu. Günümüzde hala formatı değişmeden aynı hevesle oynayabileceğimiz oyunun tuşla oynadığınız Midway ve joystick’le yönettiğiniz Taito versiyonları mevcuttu. Japonya’da daha önce görülmemiş bir popülerliğe ulaşan oyun kısa bir dönem için bozuk para kıtlığı bile oluşturdu. Amerika’da Star Wars fırtınasının estiği zamanda, Space Invaders Japonya’da daha fazla gelir elde etmişti. ‘’High Score’’ deyimini de hayatımıza sokan Space Invaders’a çok şey borçluyuz.

  1. Pac-Man

Pac-Man

1980’de sahneye çıkan Pac-Man, günümüzün en tanınan ve sevilen ikonlarından biri olmaya devam ediyor. Diğer oyunların uzay teması ve birini hedef alma üzerine kurulu olduğu bir dönemde, Pac-Man’in şiddetten uzak, sadece kovalamaca sunduğu oyun platformu tamamen yeni bir soluktu. Ne kadar demir para harcandığını düşünürsek, oyunun önemini daha iyi anlayabiliriz. 400.000 makinadan elde edilen gelir, 1990’da 3,500,000,000 $’ı aşmıştı.

  1. Donkey-Kong

Donkey-Kong

Nintendo’nun efsanelerinden Donkey-Kong, hem marka, hem de oyunseverler için 1981 yılında bambaşka bir mecra açtı. Shigeru Miyamoto tarafından tasarlanan oyunda Mario’nun temeli de atıldı diyebiliriz. Japon isimleri ile birebir şekilde Amerika’da kullanılmayan oyun karşımıza Mario olarak çıkmıştır. Tesisatçı Mario, Paoline’i kurtarmak ister ve diğer oyunda da olduğu gibi prensesi kurtarmak için elimizden geleni yaparız!

  1. Mortal Kombat II

mortal

İlkine ek olarak 1993’te çıkartılan, daha iyi grafik, yeni karakterler, yeni hareketlerle döneme bomba gibi giriş yapan Mortal Kombat II, marka kültürü olarak da günümüz pazarlama hareketlerine girişmişti. Franchise olarak baktığımızda, kart oyunları, filmleri, evde oynanacak türlü oyuncakları ile dövüş oyunu sektörünü nihayetinde Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek kadar domine etmeyi başarmıştı.

  1. Street Fighter II: The World Warrior

Street-Fighter-II1

Street Fighter’ın ikinci oyunu yayınlandığında takvimler 1991 senesini gösteriyordu. Bu oyunu özel kılan ise, ilk defa sekiz oyuncudan istediğinizi seçebilmeniz, her birinin kendine has hareketleri olması, dövüşeceğiniz mekana karar verebilmeniz ve iki kişi dövüşebiliyor olmanız. Günümüze bayağı yakın öyle değil mi? 1994’e geldiğimizde, oyunu 25 milyondan fazla ABD’li oynamıştı; dünyanın geri kalanını da hesaba katarsak, inanılmaz bir başarı ile karşı karşıya kalıyoruz.