SİNEMADA INDUSTRIAL LIGHT & MAGIC DEVRİMİ

Zorlu PSM’de ziyaretçilerini ağırlayan dünyanın en büyük teknoloji sergisi Digital Revolution’da, sinema endüstrisinin en önemli şirketlerinden biri olan Industrial Light & Magic’in işlerine de tanıklık edebilirsiniz.

Kurulduğu 1975 yılından bu yana sinema sektöründeki görsel efekt standartlarını belirleyen, hatta standartları sil baştan yazan ILM’in kuruluş aşaması, zorunluluktan doğan olaylar silsilesi ile gerçekleşiyor. George Lucas, birinci Star Wars filmindeki görsel efektler için ilk olarak Stanley Kubrick filmi 2001: A Space Odyssey’nin görsel efekt uzmanı Douglas Trumbull’la çalışmak istiyor. Fakat o sıralarda Steven Spielberg’le Close Encounters of the Third Kind üzerinde çalışan Trumbull, Lucas’ın teklifini reddediyor. Trumbull, George Lucas’a asistanı John Dykstra’yı tavsiye ederek işin içinden sıyrılıyor.

960

John Dykstra, ekibini bir araya getirerek Industrial Light & Magic’in ilk kadrosunu oluşturuyor ve Star Wars serisiyle beraber Industrial Light & Magic’in yükselişi başlıyor. Dönemine göre devrim niteliğinde görsel efektler yaratan Industrial Light & Magic, aradan geçen yıllar boyunca sinema sektoründeki görsel efekt standardını belirler hale geliyor.

Kendi içinde farklı bölümlere ayrılan ILM, günümüzün en önemli animasyon şirketlerinden biri olan Pixar’ın doğuşuna da vesile oluyor.

StarWars1977-JohnDykstra-1100x720

Günümüzde Disney bünyesinde çalışmalarını sürdüren ILM, Star Wars serisi, Indiana Jones serisi, Harry Potter filmleri, Back to the Future serisi, Star Trek filmleri, Ghostbusters II, Terminator serisi ve E.T. gibi önemli yapımlarda görsel efektlerin altından başarıyla kalktı.

500x_ilm5et

Görsel efektlerle ilginiz ne derecede olursa olsun, Zorlu PSM’de gerçekleşen Digital Revolution sizleri işin uzmanıyla çok ilginizi çekecek bir görsel yolculuğua çıkartıyor.